DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Oprávněnost

Jak to je s měřením rychlosti a s označením policejních passatů???


  

Oprávnění  vozidel  k měření   rychlosti  jízdy  :

    Vozidla  VW  Passat  jsou  vybavena  technickým prostředkem  pro  měření  rychlosti,  který  je   schválen   Českým  metrologickým  institutem a  je  pravidelně  ověřován a  kalibrován k účelu  měření  rychlosti. Systém   pracuje  na  principu  srovnání  rychlosti.   Měření  je  prováděno   automaticky  na  nastaveném délkovém  úseku.   Jde  o  zařízení,  které  svým  principem  odpovídá  zařízení,  které  je  u  Policie  ČR  využíváno  již  od  poloviny devadesátých let. Uvedený  způsob  měření  rychlosti  je   tedy  v rámci  ČR  schválen a  odpovídá   platné  legislativě.  Obdobný  způsob  měření  je  využíván  např.  v Rakousku, Německu, Slovensku.

Překračování  rychlosti při  měření  tzn.   jízda  za vozidlem  nebo  dojíždění   vozidla,  které  nejede  předepsanou  rychlostí :

Pro  plnění   úkolů  policie,  mezi  které  patří  i  dohled  nad  silničním provozem,  odhalování a  řešení  přestupků v rámci  dohledu, se  na  tato  vozidla  vztahuje výjimka  dle  ustanovení  § 18  odst. 9.  (text ustanovení pod textem) tzn.   jízda  vyšší  než  stanovenou  rychlostí,  a   to   bez  použití  výstražného  světla  modré  barvy.   

Nařízení   MV  č. 80/2001, na které ustanovení nepřímo odkazuje)  uvádí  : Ustanovení   §  18  odst. 3,4 a 8  zákona  č. 361/2000Sb.  Neplatí  pro  řidiče  vozidel  Policejního  prezidia  ČR, útvarů Policie ČR s působností  na  celém  území  ČR a  útvarů  s územně  vymezenou  působností,  je-li  to  nezbytně  nutné  k plnění  úkolů  stanovených  zvláštním  právním  předpisem. Zvláštním  právním  předpisem   je  nyní  platný   zákon  č.  273/2008 Sb., o  policie  ČR.  Ustanovení  §  41  je  speciálním  ustanovení  pro  vozidla všechna vozidla  s právem  přednostní  jízdy -  vozidla  využívající  modré výstražně  světlo  (PČR, HZS, Zdravotní  služba  a  další)  a  jsou  zde  zakotveny  výjimky,  které se  na  tato  vozidla  vztahují. Tedy   výjimky v době  kdy  je  využíváno  toto výstražné  zařízení.  

Z uvedeného  vyplývá,   že  pro  měření   rychlosti  je  využívána   výjimka  dle  § 18  odst. 9., protože   není   využíváno  výstražné   zařízení.  V případě,  že   řidič  policejního   vozidla výstražné  zařízení   využije,  aplikuje  se potom  ustanovení  § 41 odst. 1..

§18 zákona č. 361/2000 Sb.

Rychlost jízdy

(1) Rychlost jízdy musí řidič přizpůsobit zejména svým schopnostem, vlastnostem vozidla a nákladu, předpokládanému stavebnímu a dopravně technickému stavu pozemní komunikace, její kategorii a třídě, povětrnostním podmínkám a jiným okolnostem, které je možno předvídat; smí jet jen takovou rychlostí, aby byl schopen zastavit vozidlo na vzdálenost, na kterou má rozhled.

(2) Řidič nesmí

a) snížit náhle rychlost jízdy nebo náhle zastavit, pokud to nevyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,

b) omezovat plynulost provozu na pozemních komunikacích, zejména bezdůvodně pomalou jízdou a pomalým předjížděním.

(3) Řidič motorového vozidla o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg a autobusu smí jet mimo obec rychlostí nejvýše 90 km.h -1; na dálnici a silnici pro motorová vozidla rychlostí nejvýše 130 km.h -1. Řidič jiného motorového vozidla smí jet rychlostí nejvýše 80 km.h -1.

 (4) V obci smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km.h -1, a jde-li o dálnici nebo silnici pro motorová vozidla, nejvýše 80 km.h -1.

 (5) Řidič nesmí překročit nejvyšší povolenou rychlost vozidla, 2) a jde-li o jízdní soupravu, nejvyšší povolenou rychlost žádného z vozidel soupravy.

(6) Místní úpravou provozu na pozemních komunikacích podle § 61 odst. 2 lze nejvyšší dovolenou rychlost podle odstavců 3 a 4 snížit.

(7) Místní úpravou provozu na pozemních komunikacích podle § 61 odst. 2 lze nejvyšší dovolenou rychlost podle odstavce 4 zvýšit, maximálně však o 30 km.h -1.

 (8) Při použití sněhových řetězů na vozidle smí jet řidič rychlostí nejvýše 50 km.h -1.

 (9) Ustanovení odstavců 3, 4 a 8 neplatí pro řidiče zpravodajských služeb 15) a stanovených útvarů policie a stanovených útvarů celních orgánů, je-li to nezbytně nutné k plnění úkolů stanovených zvláštním právním předpisem, 16) je však povinen dbát potřebné opatrnosti, aby neohrozil bezpečnost silničního provozu na pozemních komunikacích. Útvary policie stanoví ministr vnitra. Útvary celních orgánů stanoví ministr financí.

 

Označení   vozidel  nápisy  policie : 

Upravuje vyhláška  MV  č. 460/2008 Sb., o způsobu vnějšího označení, služebních stejnokrojích a zvláštním barevném provedení a označení služebních vozidel, plavidel a letadel Policie České republiky a o prokazování příslušnosti k Policii České republiky,  která  ve  svém  ustanovení  § 11  říká :    

 

(1) Služební vozidlo policie se zvláštním barevným provedením a označením je stříbrné barvy s vodorovným modrým pruhem na bočních stranách a na zadní části a žlutými a modrými prvky; služební vozidlo je označeno na bočních stranách nápisem „POLICIE“ černé barvy na stříbrném podkladu, na přední části symbolem policie a nápisem „POLICIE“ černé barvy na stříbrném podkladu a na zadní části nápisem „POLICIE“ žluté barvy na modrém podkladu. Ve vodorovném pruhu může být umístěn nápis „POMÁHAT A CHRÁNIT“ v barvě služebního vozidla. Na služebním vozidle může být dále umístěn symbol linky tísňového volání. Zvláštní barevné provedení a označení může mít reflexní podobu.

 

(2) Zvláštní barevné provedení a označení motocyklu a sněžného skútru je provedeno kombinací stříbrné a modré barvy se žlutými prvky a označením nápisem „POLICIE“ a symbolem policie podle konstrukce daného typu motocyklu nebo sněžného skútru.

 

 (3) Služební vozidlo policie, které nemá zvláštní barevné provedení stanovené v odstavci 1 nebo 2, lze označit na přední části a na bočních stranách nápisem „POLICIE“ podle § 4 písm. b) bodu 3. Nápis na přední straně může být nahrazen symbolem policie. Pro účely osvobození od zpoplatnění za užití zpoplatněné pozemní komunikace 2) a u zaparkovaného vozidla postačí označení tímto nápisem umístěným za čelním sklem.

 

(4) Vzory zvláštního barevného provedení a označení služebních vozidel policie a označení služebních vozidel policie podle odstavce 3 jsou uvedeny v příloze č. 4 k této vyhlášce.

Na  vozidla  VW  Passat  R 36  se  tedy  vztahuje  ustanovení  odst. 3., ze kterého vyplývá, že  tato   vozidla  označit lze,  nikoliv  že  označena  být  musí. Využití  tohoto  ustanovení  se  celkově aplikuje  na potřeby a  případy,  kdy  je z hlediska  potřeby  výkonu  služby   vhodné  aby vozidla  byla  označena a  tímto  způsobem  i  zviditelněna.

Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek